Szabadházi Hegy vezetősége által kezdeményezett találkozón a területünk jövője szempontjából fontos kérdésekre keresi a megoldásokat, fejlesztési lehetőségeket.
Előzmények:
- 1980-tól önkormányzat anyagi támogatása nélkül folyamatosan az Egyesület szervezésében, a tulajdonosok anyagi teherviselésével megtörtént a terület infrastruktúrájának (út, víz, villany) kialakítása.
- 2001-től szintén a tulajdonosok pénzéből, az ÖK szakmai támogatásával elkészült a terület szabályozási terve, teljes térképészeti felmérése, a közterületek kijelölése, a talajmechanikai vizsgálatok. Az ÖK Képviselő testületei a dokumentációkat szentesítette.
- A szabályozási tervek alapján, az ÖK közreműködésével megindultak az ingatlanok belterületbe-vonási eljárásai. Az ÖK tulajdonában lévő közterületek belterületbe-vonása – az ÖK ígérete ellenére – nem történt meg. Ennek költsége a földmérési adatok alapján 3 millió Ft alatt (2004.) lett volna.
- 2009-ben az AquaConstruct elkészítette a Szabadházi Hegy szennyvíz csatorna terveit fele-fele arányban az ÖK és az Egyesület költségén.
- 2010-ben a Képviselő-testület elfogadta a Szabadházi Hegy I. ütem módosított Szabályozási Tervét. A II. ütem tervét nem hagyta jóvá a testület (készítője a TEAMPANNON Kft volt.)
- A Zengő utca tekintélyes részének szennyvíz-csatornázása a tulajdonosok költségén 2011-ben megtörtént.
- Az Egyesület költségén megvalósított tervezési és megvalósítási munkálatok mai értéke több 100 M Ft értéket képviselnek. Ezzel elértük, hogy a terület kvázi rendezett és közművesített.
A jelenlévők (jelenléti ív szerint) az alábbiakban állapodtak meg:
- A vezetőség kezdeményezi az ÖK vezetőivel való kapcsolatfelvételt, hogy a közelgő éves közgyűlésen (május 8.) az itt lakók hiteles tájékoztatást kapjanak az eddigi ígéretek állásáról (a megvalósulás menetéről).
- A vezetőség egy tájékoztató anyag összeállítását szorgalmazza, mind az ÖK vezetői, mind az egyesületi tagok részére. Az összeállításnak tartalmaznia kell mind a 2015. évi, mind a középtávú fejlesztési terveket az alábbiak szerint:
2015. évi tervezett munkák:
- Út javítások: Villányi utca aszfaltkátyúinak javítása, Mecsek utca- Csobánc utcai aszfaltozás kátyúzása, Mecsek utca a Csobánc utcai csomóponttól kiverődött kátyúk murva egyengetése. Pilis utcai megsüppedt betonlapok helyreállítása (4 helyen).
- Zengő utca csatornázás utáni útszakasz aszfaltozási munkáinak elvégzése (2014 évben képviselői-testületi döntés született arról hogy jövő évi költségvetésben tervezni kell).
- Ivó víz hálózat fejlesztés : a Zengő u 52- töl folytatásként a Somlyói utcán végig a Villányi utcai hálózatig összekötni a rendszert, megvalósíthatósági tervezés, szakhatósági engedélyezés.
- Belterületbe-vonási eljárásokról kölcsönös információ csere.
- Képviselő Testületi döntést igényel annak eldöntése, hogy a Villányi-Pilis- Mecsek utcán milyen ütemezésben lehet kiépíteni a hiányzó szennyvízcsatorna hálózatot Önkormányzati szervezéssel (kivitelezési szintű tervek vannak, egyesületi finanszírozással).
- Több üres belterületbe vont ingatlan telekadó fizetésre kötelezett, viszont építési engedélyt nem kap! Ez méltánytalan eljárás. Kértük a TELEPÜLÉS SZERKEZETI tervben engedélyezni az OTÉK 47.§-ban engedélyezett megoldásokat, többek között az egyedi EU normás házi tisztítóberendezés vagy zárt szennyvíz tároló telepítését. (Indokainkat a Főépítész asszonynak korábban megküldtük.) A közgyűléseinken évek óta visszatérő felvetés!
- Egyetértünk Földvári László Alpolgármester úr azon – nyilvánvalóan a rend- és a polgárőrség támogatását élvező – javaslatával, hogy a bűnmegelőzés érdekében a Szabadházi hegy és a Pistály területére 3 db térfigyelő kamera kerüljön felszerelésre.
Távlati terv javaslatok:
A lassan 15 éve kész szabályozási terv szerinti elszlömösödés-elleni küzdelmünknek – vagyis a belterületbe vont ingatlanokra történő szabályos építési engedélyek elnyerésének – ma már csak az alábbi akadálya van: nincs szennyvízcsatorna (a lényegesen drágább egyedi EU-komform technológiák alkalmazása végleges megoldást tömeges mértékben nem jelenthet).
EU-s célkitűzés, hogy a vezetékes ivóvízzel ellátott terület teljes mértékben csatornázott is legyen.
Látni kell, hogy sem a tulajdonosok, sem az ÖK, sem együtt ma nem képesek a csatornázást (és az azt követő útépítést) finanszírozni. Pályázati pénzek bevonására lenne szükség. Csatorna létesítésére pályázni azonban csak belterületbe vont közterületen lehet. Az előre haladás érdekében ezért:
- 2016-ban az ÖK vonja belterületbe az ÖK tulajdonú közterületeket. Költsége becsülten 6 M Ft.
- Az ÖK szervezze meg területünkön a csatorna közmű és út társulatot 2016-ban. Az Egyesület közreműködik a szervezésban.
- Az ÖK 2016-ban a meglévő csatorna-terveket az esetleg megváltozott előírások figyelembe vételével aktualizálja. Az Egyesületet a területi felmérési munkákhoz segítséget ad.
- Mindezek ismeretében be kell szerezni (informatív?) ajánlatokat, s el kell indítani a projektre a pályázati eljárást.
- 2016-ban a Zengő utca maradék részén az útburkolat munkálatai folytatódjanak.
- 2016-ban történjen meg a Zengő u. 52-től a Somlyói úton a Villányi útig történő ivóvíz-vezeték kiépítése.
- 2017-ben a Mecsek és Pilis utcai csatornázási munkák történjenek meg.
- 2018-ban a Villányi és Tenkes utca csatornázása fejeződjön be.
- Mindezek után szilárd burkolatú utak építése, terület rendezése, arculat kialakítása, szépészeti beavatkozások.